top of page
Офіціант - професія моя

Скільки мов ти знаєш – стільки разів ти Людина

     Урок іноземної мови – це аспект занурення у іншомовне середовище, яке повинно розглядатися учнями у різних сферах життя як своєї рідної культури так і культурах інших країн світу, мова яких вивчається.      Створення іншомовної комунікативної ситуації відбувається завдяки включенню різних каналів сприйняття інформації: аудіовізуальному, кінетичному, логічному.

Тобто інформацію про певне явище чи предмет доречно презентувати засобами унаочнення, слухання, тактильним  та логічним сприйняттям. Найлегшим для вчителя є використання наочних засобів навчання.

    Як викладач англійської мови у групах змішаного рівня використовую картки з назвами частин того чи іншого предмету чи особи, які учням необхідно зібрати в єдину цілісну картину. Або застосовуючи метод «Jig-so reading», запропонувати учням написані на різних аркушах паперу склади різних слів скласти у цілісне поняття.

    На уроках англійської мови за професійним спрямуванням з професії «Офіціант. Бармен» застосовую даний метод при вивченні тем «Види коктейлів», «Знайомство», «Прощання», «Обслуговування іноземних відвідувачів», де учням пропоную відшукати інгредієнти та етапи виготовлення того чи іншого коктейлю, скласти діалоги чи монологи з окремих речень або їх частин.

     Цей навчальний прийом можна застосовувати як індивідуальний вид діяльності так і парний або груповий. Він активізує всі канали сприйняття інформації, що робить процес запам’ятовування іноземних лексичних одиниць однаково прийнятним для всіх категорій учнів. Даний метод робить процес пізнання цікавим, учні відчувають піднесення емоційного настрою, здорової конкуренції, присутність елементів ігрової та пошукової навчальної компетенції. Навіть складаючи різні частини тексту, учні мимоволі вчаться запам’ятовувати іншомовні поняття та символи.  

Як на початку (під час актуалізації опорних навчальних компетенцій) так і під час рефлексії доречним вважаю використання таких методів, як: гронування, «ПРЕС», діаграма Вена, складання сінквейну англійською мовою. Дані прийоми не тільки розкривають комунікативні можливості учнів, а й спонукають розвиток критичного мислення, вчать учнів аналізувати виконану на уроці роботу.        

          Також актуальним вважаю використання мультимедійних презентацій створених як мною особисто, які я використовую при проведенні уроків формування нових навчальних компетенцій, так і учнями для захисту групових або індивідуальних проектів, які доречно використовувати на уроках узагальнення навчальних компетенцій або підсумкових уроках. Даний метод навчальної діяльності допомагає учню побачити певні поняття, факти, явища та самостійно долучитися до творчого опрацювання певного навчального матеріалу. У методичному кабінеті зберігається банк навчальних мультимедійних презентацій по темам програми для 10-11 класів загальноосвітньої школи та творчі проекти з учнівськими презентаціями.

          Найсучаснішим методом який доречно використовувати викладачу на уроках іноземної мови являється застосування ресурсів мережі Інтернет. Він відкриває широкі можливості перед учнями – це і перегляд відеофільмів з подальшим їх обговоренням, і виконання певного рівня складності вправ або тестів, де роль вчителя виконує комп’ютер і, навіть, проведення вебінарів із залученням представників іноземних країн. Всі ці прийоми долучають вихованців до культури країн мова яких вивчається, розширюючи тим самим сферу діяльності викладача від дошки і підручника до найсучасніших  електронних засобів навчання (електронні підручники та посібники, тестові програми, 3-D графічні зображення).

          Найцікавішим методом  аудіювання по праву вважається перегляд відеофільмів. Я, наприклад, застосовую відеофільми з Інтернет-мережі по темах: «Школи у Великій Британії», «Їжа», «Видатні діячі Великої Британії та Америки», «Видатні винахідники людства», «Помилки у роботі офіціанта» і т.д. Після фільму учням пропонується обговорення проблеми в парах чи міні-групах, заповнити таблиці, занотовуючи переваги та недоліки, помилки та методи їх усунення. А зараз я пропоную вам переглянути деякі навчальні слайдові та відеоматеріали, накопичені мною за останні п’ять років викладацької діяльності.

Тернистий шлях викладача

Бо він бере в полон думки.

І рветься вже душа

До мрій твоїх,  мов похапки

За обрій обліта

Пісень твоїх як в ластівки

Дорога нелегка.

А ти, лети, учитель мій,

лети і не згорай

В пітьмі незнання і зітхань

Наук вселенських небокрай

Запалюй промінь знань.

 

(Викладач англійської мови вищої категорії

О.О.Перепелилицина.)

 

bottom of page